Soru:
Arduino ile Nema 17 step motoru nasıl kontrol edilir? (çok fazla akım / ısı)
ce_guy
2017-04-02 12:59:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

L298n çift köprülü ve Arduino Mega ile bir Nema 17 motorunu kontrol etmeye çalışıyorum.

Kablo tesisatım bu Öğretilebilir:

http: // www.instructables.com/id/Control-DC-and-stepper-motors-with-L298N-Dual-Moto/?ALLSTEPS

Laboratuar güç kaynağıma bağladığımda akım sınırlama yanıp söner. Normalde, gereken çok fazla akım olduğunda LED her zaman yanar ve yanıp sönmez.

Bu yüzden akım sınırını artırıyorum ve motor 3.1A @ 12V'de hareket etmeye başlıyor (daha az akım varsa hareket etmiyor) ve amazon'daki motorun açıklamasında "Anma Akımı / Faz: 1.2A "bu yüzden burada neyi yanlış yaptım merak ediyorum?

Anladığım kadarıyla "Anma Akımı / Faz: 1.2A" bu motoru (2 fazlı bipolar step motor) 2.4A'dan yüksek olmayan çalıştırmam gerektiği anlamına mı geliyor?

Bunlar, bu motor hakkında Amazon'dan alınan bilgilerdir:

Özellikler :

 • Led vida çapı: 8mm

 • Kılavuz vida uzunluğu: 300 mm

 • Adım açısı: 1.8 derece

 • Somun malzemesi: Pirinç

 • Tutma Torku: 400mN * m

 • İtme (tam adım): 12.5kg

 • Anma Akımı / Faz: 1.2A

 • Hız Gerilimi: 3.3v

 • Anma Direnci / Faz: 2.2 ± 10% ohm

Bu motoru çalıştırmak için iyi bir voltaj ne olabilir? 12V'un iyi bir fikir olduğunu düşündüm.

Motor L298n, 3.2A veya üzerinde çalıştırdığımda gerçekten ısınıyor, bu yüzden kurulumumun ikili köprüyü ve / veya motoru yok edeceğini düşünüyorum.

Bu konudaki yardıma gerçekten minnettarım! :-)

Arduino Mega with L298n dual bridge, Nemi 17 stepper motor, Arduino Mega and QJ3005EIII

Aklıma gelen tek şey, PSU'nuzun çok hızlı / iyi olmasıdır. Motorlar genellikle hareket etmeye başlamak için "sonsuz" amplifikatörlere ihtiyaç duyar, ardından hızla düşer. Kaynağınız bu yüksek voltajlı başlatma darbelerini sınırlarsa, yerden kalkamayabilir. Avg akımıyla ilgili bilgi için https://learn.adafruit.com/all-about-stepper-motors/matching-the-driver-to-the-stepper okuyun. Yüksek ısınızın, güç tüketirken motorun dönmemesinden kaynaklandığından şüpheleniyorum.
Motorumun hasar göreceğini mi düşünüyorsunuz yoksa yüksek amplifikatörle kullanabilir miyim?
bence motorun çok fazla akım olmaması değil, yeterli akım olmaması durumunda hasar görme olasılığı daha yüksektir. akım sınırlaması, voltun düşmesine neden olur ve motorun dönmesi için belirli bir voltaja ihtiyacı vardır. dönebiliyorsa, bobinlerde ısı birikecektir. dönerse, daha az güç tüketir ve kendi kendine soğuyabilir.
Motoru bir süre çalıştırıyordum (birkaç dakika) ve motor sürücüsü daha da ısınıyordu ve biraz kokuyordu. Akım 3.2A'dan (mevcut sınırlamaydı) 2.6A'ya ve zaman zaman tekrar 3.2A'ya atlıyordu. Arduino'ya yüklenen eskizim sadece kesintisiz bir adım, bazı gecikmeler yaşarsam mevcut durumum azalır mı?
adım atıyor veya mikro adımlara bulaşıyor olabilirsiniz, ancak kodunuz, donanımınız, dahili kablolarınız vb. hakkında neredeyse her şeyi bilmeden söylemek zor. _ anlık amfiler çok fazla atlayabilir ve insanları ve sayaçları yanıltabilir, akım sınırlamasını kullanmayın. aşırı ısı daha önemlidir ve bundan kaçınmak için sürüş donanımınızı / yazılımınızı ayarlamanız gerekebilir. Yüksüz durumda fazladan ısı oluyorsa, bazı yazılım zamanlama sorunlarının işin içinde olduğundan kesinlikle şüpheleniyorum.
L298'imi kolay bir sürücü A3967 ile değiştirdim ve sadece 0.2A ile mükemmel çalışıyor. Belki L298 kırıldı veya başka bir şey. Hâlâ anlayamıyorum.
doğru kontrol edilmiyorsa, bu kesinlikle ısıyı açıklar, duymak güzel.
Hangi voltajda çalıştırıyorsunuz? Motor 3.3V olarak derecelendirilmiştir, bu nedenle muhtemelen 3.3V'de çalıştırmalısınız.
Bir cevap:
Dave Johnson
2017-04-20 01:11:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kademeli motor, kendi akımını doğrudan kontrol etmez veya sınırlamaz. Adım kontrolü için L298n kullanıldığında, motor akım kontrolü L298n ENABLE pinine bir PWM sinyali ile gerçekleştirilir. Yüksek ETKİNLEŞTİRİN (% 100 görev) varsa, akım yalnızca kademeli sargının DC direncinin ve güç kaynağı voltajının bir faktörü olacaktır. Burada 12V'den 1.2A@3.3V-derecelendirilmiş bir steperi sürmeye çalışıyorsunuz, bu nedenle akım doğal olarak ~ 3 kat daha fazla olacaktır.

Motor akımını sürücü için güvenli bir aralığa ayarlamak için şunu kullanın analogWrite (), L298n'deki ENABLE pinine bağlı Arduino'daki PWM özellikli bir pinden ve 255'ten daha düşük bir değere ayarlayın (% 50 genellikle iyi bir başlangıç ​​noktasıdır). O zaman bile, L298n'deki anlık akım çekişi, büyük olasılıkla onu işletim zarfının dışında zorlayacaktır.

DÜZENLEME: Bağlantıdaki bilgileri inceledim ve bu kodun ilgili alanı:

 // hızı 0 ~ 255 olası aralığın 200 dışına ayarlaanalogWrite (enA, 200); // hızı 0 ~ 255 olası aralığın dışında 200 olarak ayarlaanalogWrite (enB, 200); 

Burada kod, iki ENABLE pininin PWM'sini 200'e ayarlıyor (~% 80 görev döngüsü). Bunu 50'ye (~% 20 görev döngüsü) düşürürseniz muhtemelen aşırı akım sorununuzu çözersiniz. Daha da fazla okuduğunuzda, yazar bile size neler olduğuna dair ilk ipucunuzu verir:

Bu bir hız değeri değildir, bunun yerine güç aynı anda 200/255 oranında uygulanır.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...